Równo za rok w Arenie Toruń rozpoczną się Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkiej Atletyce Toruń 2021. Będzie to jedna z największych imprez w naszym kraju w historii polskiej lekkiej atletyki.

Dziś mamy równo 365 dni do rozpoczęcia imprezy. W sumie do Torunia przyjedzie około półtora tysiąca osób związanych z imprezą, czyli zawodników, trenerów, służb medycznych, czy dziennikarzy. Mamy przygotowany plan promocyjny, w tym roku najwięcej będzie nas widać przy imprezach lekkoatletycznych, które będą odbywały się w Polsce, ale także na zagranicznych, m.in. na mistrzostwach Europy w Paryżu. A już dziś rusza oficjalna strona internetowa imprezy www.torun2021.pl – mówi dyrektor mistrzostw, prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki Krzysztof Wolsztyński

Pierwszym ambasadorem toruńskiej imprezy został Paweł Wojciechowski, który w Toruniu ma bronić złotego medalu wywalczonego w 2019 roku w Glasgow. – Obrona tytułu na tej imprezie na pewno będzie trudna, ale nie niemożliwa. Po tym, co dzieje się w konkursach skoku o tyczce i poziomu narzuconego przez rekordzistę świata Mondo Duplantisa już dziś mogę powiedzieć, że poziom tego konkursu na pewno będzie bardzo wysoki – mówi Wojciechowski.

Ostatnie halowe mistrzostwa Europy w Polsce odbyły się w 1975 roku w Katowicach. W 2014 roku w Sopocie, zresztą przy dużej pomocy Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki i na toruńskiej bieżni, odbyły się halowe mistrzostwa świata. – Długo zabiegaliśmy o powierzenie nam organizacji tych mistrzostw. Dwa razy przegraliśmy, raz z Belgradem i raz z Glasgow. Wreszcie w Berlinie w kwietniu 2018 roku powierzono nam organizację tych mistrzostw. Pokonaliśmy holenderski Apeldoorn, który też miał dużo atutów, ale nasze zostały ocenione lepiej – mówi wiceprezydent Torunia Zbigniew Fiderewicz.

Sprzedaż biletów na Halowe Mistrzostwa Europy Toruń 2021 rozpocznie się jesienią, po Mistrzostwach Europy w Paryżu. – Biletów w sprzedaży będzie około trzech tysięcy na każdy dzień imprezy. Nie jest to dużo, ale bardzo wiele miejsc musimy zająć dla sponsorów, czy uczestników imprezy – dodaje Wolsztyński. – Ja na pewno będę walczył i dam z siebie wszystko. Na pewno cała reprezentacja tak samo – zapewnia Wojciechowski, który kilka dni temu w Arenie Toruń świętował tytuł halowego mistrza Polski. – Ten sezon nie był dla mnie łaskawy, ale tutaj w Toruniu nastąpiło przełamanie, gdy wywalczyłem złoty medal mistrzostw Polski. No i byłem tu uczestnikiem zawodów, w których padł rekord świata – dodaje.

Powołani zostaną także kolejni ambasadorzy imprezy. – Pierwszym ambasadorem jest Paweł Wojciechowski, który jest z naszego województwa i jest obrońcą tytułu. Ambasadorów będzie więcej, będą to na pewno największe gwiazdy lekkiej atletyki w Polsce, m.in. Justyna Święty-Ersetic, czy Marcin Lewandowski – dodaje Wolsztyński.
Halowe Mistrzostwa Europy Toruń 2021 odbędą się w dniach 5-7 marca w Arenie Toruń. Organizację zawodów wsparły m.in. miasto Toruń i Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.