Drodzy kibice lekkiej atletyki!

Dziś prezentujemy wam sylwetki halowych mistrzów Europy z Glasgow w biegu na 400m. Najszybszą kobietą była Szwajcarka Léa Sprunger, a wśród mężczyzn zwyciężył Karsten Warholm z Norwegii. Kariery obojga zawodników przebiegają podobnie, szczegóły znajdziecie poniżej.

Léa Sprunger jest 30-letnią lekkoatletką, urodzoną w Nyonie. Sport zaczęła uprawiać w wieku 10 lat, a na początku kariery była wieloboistką. W późniejszych latach skupiła się na bieganiu 200m i 400m, a także 400m przez płotki. W 2016 roku zdobyła brązowy medal w biegu na 400m przez płotki podczas mistrzostw Europy w Amsterdamie, a dwa lata później została mistrzynią Europy w tej samej konkurencji w Berlinie. Szwajcarka wygrała także cały World Athletics Indoor Tour w 2018 roku. Sprunger była też najszybsza podczas Halowych Mistrzostw Europy w Glasgow na dystansie 400m. W tym roku Sprunger wystąpiła w czterech halowych mityngach, a najlepszy wynik uzyskała podczas Orlen Copernicus Cup w Toruniu – 51.93. Co ciekawe, Léa Sprunger wzięła udział w indywidualnych mistrzostwach Szwajcarii, gdzie wystartowała w biegu na… 60m i została wicemistrzynią kraju. Pierwszy start zaliczyła także na otwartym stadionie, podczas Impossible Games w Oslo rywalizowała na dystansie 300m przez płotki i była trzecia.

Halowy rekord życiowy Léi w biegu na 400m wynosi 51.28, ustanowiony 15 lutego 2018 roku w Toruniu podczas mityngu Copernicus Cup.

Karsten Warholm jest 24-letnim lekkoatletą, urodzonym w norweskim Ulsteinvik. http://www.torun2021.pl/files/Karsten-Warholm.jpgSwoją karierę rozpoczął podobnie jak Léa Sprunger, od wielobojów. Pierwsze sukcesy zaczął odnosić w 2013 roku, kiedy to został mistrzem świata juniorów młodszych w ośmioboju w Doniecku. Dwa lata później, w Eskilstunie, został podwójnym wicemistrzem Europy juniorów – w biegu na 400m i w dziesięcioboju. Kolejne medale zdobył w 2017 roku, gdzie w Bydgoszczy podczas mistrzostw Europy U23 zajął drugie miejsce w biegu na 400m, a bezkonkurencyjny był w biegu na 400m przez płotki. Niecały miesiąc później w Londynie Warholm został mistrzem świata w swojej koronnej konkurencji, czyli 400m przez płotki i od tego czasu jest niepokonany w imprezach rangi mistrzowskiej. Do swojej kolekcji Norweg dołożył złoto mistrzostw Europy z Berlina oraz złoto mistrzostw świata z Doha. W międzyczasie został także halowym mistrzem Europy, gdzie zwyciężył w czasie 45.05 wyrównując halowy rekord Europy! W tym roku Warholm startował dwa razy, podczas halowego mityngu w swojej rodzinnej miejscowości wygrał na 400m z czasem 45.97, a 11 czerwca na stadionie w Oslo wygrał nietypowy bieg na 300m przez płotki podczas mityngu Impossible Games, finiszując z czasem 33.78.

Halowy rekord życiowy Karstena w biegu na 400m wynosi 45.05, ustanowiony 2 marca 2019 roku w Glasgow podczas Halowych Mistrzostw Europy.